sharpek.net

moje trzy grosze

Pylons jak zacząć ?

Gdy rozpoczynałem moją przygodę z Pylons, było dość ciężko. Framework ten wydawał mi się bardzo skomplikowany, dodatkowo mało było materiałów których można było szukać pomocy. Dodatkowo brakowało publikacji w ojczystym języku. Dlatego postanowiłem napisać ten wpis, oraz kilka następnych w celu pomocy innym.

Na początek warto wyjaśnić ważną kwestię.Pylons jest specyficznych frameworkiem, gdyż składa się on z wielu niezależnych komponentów, dostarczanych przez różne „organizacje”. Komponenty te można bez problemowo wymieniać w razie potrzeby.

Przykład domyślnym systemem szablonów jest mako, jednak bez problemy możemy zmienić system szablonów na genshi lub jinja2.

Instalacja

Sposobów instalacji Pylons jest wiele, można skorzystać z virtualenv (polecam) lub porostu zainstalować sobie paczkę Pylons z repozytorium swojej dystrybucji. Na Windowsie można to zrobić wykorzystując zwykłego instalatora.

Dodatko by ułatwić sobie późniejszą pracę z paster shell, warto zainstalować nakładkę na tryb interaktywny – ipython. Dzięki niej mamy do dyspozycji podpowiadania składni oraz wiele innych przydatnych ficzerów.

Dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z Pythone: Pylons, ma swój własny serwer developerski, nie trzeba instalować żadnych dodatkowych modułów do apache, etc.

Start!

Gdy już poradzimy sobie z instalizacją, czas najwyższy stworzyć własną aplikację. W tym celu skorzystamy z paster.

$ paster create --template=pylons aplikacja

Zostaniemy zapytani o system szablonów z którego chcemy korzystać – polecam wybrać opcję domyślną – Mako. Następnie zapytani zostanie o to czy chcesz korzystać z  sqlalchemy w naszej aplikacji (Wybieramy oczywiście True).

Paster utworzy katalog o nazwie „aplikacja” w którym znajduje się cały projekt.

Struktura katalogów

Zostaje utworzona taka struktura katalogów:

pylons

W podkatalogu „aplikacja” znajdują się najważniejsze rzeczy. Właściwie przez większość czasu będziemy tylko na nich pracować.

  • config – environment.py – konfiguracja „środowiska”, middleware.py – konfiguracja middleware, a w pliku routing.py, rounting naszej aplikacji.
  • controllers – Wszystkie kontrolery aplikacji, w innym wpisie opisałem jak tworzyć podział na moduły.
  • lib – możemy umieszczać wszystkie dodatkowe biblioteki z których będziemy korzystać, w pliku helpers zdefiniowane są helpery naszej aplikacji które będą dostępne w szablonie.
  • models – przechowywane są modele naszej aplikacji.
  • public – katalogiem w którym znajdują się wszystkie pliki statyczne, odpowiada djangowemu site_media
  • templates – katalog szablonów aplikacji
  • tests – w tym katalogu trzymane są wszystkie testy jednostkowe

Dodatkowo w katalogu data znajduje się cache, oraz skompilowane szablony. W pliku development.ini trzymana jest konfiguracja środowiska testowe, gdy już będziemy publikować naszą aplikację zapewne utworzymy plik production.ini

Gdzie szukać pomocy ?

Dobrym źródłem wiedzy jest The Pylons Book . Warto również pamiętać że Pylons to zlepek informacji, dlatego pomocy możemy szukać w dokumentacji poszczególnych komponentów:

  • SQLAlchemy – wrapper do bazy danych
  • Mako – domyślny język szablonów

W następnym wpisie opiszę podstawy tworzenia aplikacji w Pylons.

 

Comments

No comments so far.

Leave a Reply

 
(will not be published)
 
 
 
 

Preview: